B43508A5127M000
Mfr.Part #
B43508A5127M000
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current :
760mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.02Ohm @ 100Hz
Max Operating Temperature :
105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 100Hz
Length :
35mm
Capacitance :
120μF
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Impedance :
1.44Ohms
Radial, Can - Snap-In
Lead Diameter :
800 µm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Material :
Aluminium
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height :
35mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
22mm
Series :
B43508
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B43508A5127M000
EPCOS (TDK) B43508A5127M000
B43508 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In