B43508A2827M82
Mfr.Part #
B43508A2827M82
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.95A @ 100Hz
Ripple Current :
1.95A
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
820µF
Impedance :
200mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Voltage - Rated :
200V
Series :
B43508
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
B43508A2827M82
B43508 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.95A 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In