B43505E2158M82
Mfr.Part #
B43505E2158M82
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
Voltage - Rated :
200V
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
3.9A @ 100Hz
Ripple Current :
3.9A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Tolerance :
±20%
Through Hole
Diameter :
35mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Capacitance :
1500μF
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
50mm
Series :
B43505
Impedance :
110mOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43505E2158M82
EPCOS (TDK) B43505E2158M82
B43505 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In