B43505C5157M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43505C5157M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tan Delta :
0.17
Contact Plating :
Tin
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Length :
35mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Aluminum
Life (Hours) :
5000 hours
Ripple Current :
990mA
Termination :
Snap in
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated DC :
450V
Leakage Current :
0.7245mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
910mOhm
Diameter :
30mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
150µF
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
B43505C5157M002
EPCOS (TDK) B43505C5157M002
150μF Capacitor 20% Bulk 990mA Aluminum