B43505C5107M80
Mfr.Part #
B43505C5107M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
B43505
Ripple Current @ Low Frequency :
760mA @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
1.6Ohm
Termination :
Snap in
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.36Ohm @ 100Hz
Height :
30mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
5000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current :
760mA
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
100μF
Datasheets
B43505C5107M80
EPCOS (TDK) B43505C5107M80
B43505 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 760mA 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In