B43505C2337M87
Mfr.Part #
B43505C2337M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
390mOhm @ 100Hz
Capacitance :
330µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Snap in
Impedance :
470mOhm
Ripple Current :
1.4A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Life (Hours) :
5000 hours
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Series :
B43505
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
30mm
Datasheets
B43505C2337M87
EPCOS (TDK) B43505C2337M87
B43505 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In