B43505C2337M007
Mfr.Part #
B43505C2337M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
390mOhm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated DC :
250V
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
5000 hours
Tan Delta :
0.13
Tolerance :
20%
Diameter :
30mm
Lead Diameter :
800 µm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
330µF
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
1.4A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Termination :
Snap in
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Aluminum
Leakage Current :
0.83316mA
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
Lead Pitch :
10mm
Datasheets
B43505C2337M007
EPCOS (TDK) B43505C2337M007
330μF Capacitor 20% Bulk 1.4A 10mm Aluminum