B43505A9397M67
Mfr.Part #
B43505A9397M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
1.9A
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Polarization :
Polar
Series :
B43505
Tolerance :
±20%
Capacitance :
390µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
230mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Diameter :
35mm
Life (Hours) :
5000 hours
Height :
45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.9A @ 100Hz
Impedance :
280mOhm
Datasheets
B43505A9397M67
EPCOS (TDK) B43505A9397M67
B43505 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.9A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In