B43505A5107M007
Mfr.Part #
B43505A5107M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
750mA
Min Operating Temperature :
-25°C
Contact Plating :
Tin
Bulk
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.17
Package / Case :
Aluminum
Lead Diameter :
800 µm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
100μF
Voltage - Rated DC :
450V
Polarity :
POLARIZED
Length :
45mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.36Ohm
Leakage Current :
0.54646mA
Additional Feature :
STANDARD: IEC60384-4
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
22mm
Tolerance :
20%
Datasheets
B43505A5107M007
100μF Capacitor 20% Bulk 750mA 10mm Aluminum