B43504G2158M60
Mfr.Part #
B43504G2158M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Capacitance :
1500μF
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
35mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.4A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
3.4A
3000 hours
Impedance :
120mOhm
Height :
40mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Datasheets
B43504G2158M60
EPCOS (TDK) B43504G2158M60
B43504 1500μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.4A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In