B43504G2108M82
Mfr.Part #
B43504G2108M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.5A @ 100Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Impedance :
180mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mount :
Through Hole
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
2.5A
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height :
50mm
Capacitance :
1000µF
Diameter :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43504G2108M82
EPCOS (TDK) B43504G2108M82
B43504 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.5A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead