B43504F2477M87
Mfr.Part #
B43504F2477M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
30mm
1 (Unlimited)
Impedance :
330mOhm
Capacitance :
470µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Bulk
Height :
25mm
Voltage - Rated :
200V
Through Hole
Termination :
Snap in
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Ripple Current :
1.5A
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43504F2477M87
EPCOS (TDK) B43504F2477M87
B43504 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.5A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In