B43504D9227M80
Mfr.Part #
B43504D9227M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
500MOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Diameter :
35mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Height :
25mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Ripple Current :
1.11A
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
B43504
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
1.11A @ 100Hz
Datasheets
B43504D9227M80
EPCOS (TDK) B43504D9227M80
B43504 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.11A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In