B43504C5227M002
Mfr.Part #
B43504C5227M002
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Terminations :
2
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
1.2A
Tolerance :
20%
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
0.94603mA
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-25°C
Package / Case :
Aluminum
Length :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
610mOhm
JESD-609 Code :
e3
Tan Delta :
0.2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
35mm
Capacitance :
220μF
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
450V
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
800 µm
Max Operating Temperature :
105°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B43504C5227M002
EPCOS (TDK) B43504C5227M002
220μF Capacitor 20% Bulk 1.2A Aluminum