B43504C5157M87
Mfr.Part #
B43504C5157M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Impedance :
1.07Ohm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
920mA @ 100Hz
Series :
B43504
Voltage - Rated :
450V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height :
25mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100Hz
Ripple Current :
920mA
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
35mm
Datasheets
B43504C5157M87
EPCOS (TDK) B43504C5157M87
B43504 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 920mA 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In