B43504B9337M002
Mfr.Part #
B43504B9337M002
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Number of Pins :
3
Lead Diameter :
800 µm
Leakage Current :
1.15618mA
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Diameter :
35mm
3000 hours
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
330µF
Ripple Current :
1.51A
Length :
35mm
Termination :
Snap in
Dissipation Factor :
0.15 %
Polarity :
POLARIZED
Datasheets
B43504B9337M002
EPCOS (TDK) B43504B9337M002
330μF Capacitor 20% Bulk 1.51A 10mm Aluminum