B43504B5277M007
Mfr.Part #
B43504B5277M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
100Hz
Impedance :
590 mOhms
Package / Case :
Aluminum
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Termination :
Snap in
Number of Pins :
2
Ratings :
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
450V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
20%
Ripple Current :
1.4A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 100Hz
Diameter :
35mm
Polarity :
POLARIZED
Max Operating Temperature :
105°C
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Series :
B43504
Surface Mount Land Size :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size / Dimension :
1.378 Dia (35.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Voltage - Rated DC :
450V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Dissipation Factor :
0.2 %
Min Operating Temperature :
-25°C
Tan Delta :
0.2
Height - Seated (Max) :
1.457 (37.00mm)
Lead Diameter :
800 µm
Length :
35mm
Lead Pitch :
10mm
Polarization :
Polar
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
B43504B5277M007
EPCOS (TDK) B43504B5277M007
B43504 270μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 1.4A 1.378 Dia (35.00mm) -40°C ~ 105°C Polar 10mm Aluminum