B43504B2687M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504B2687M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
2.1A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Ripple Current :
2.1A
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
680μF
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
B43504
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Through Hole
Datasheets
B43504B2687M80
EPCOS (TDK) B43504B2687M80
B43504 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In