B43504B2477M62
Mfr.Part #
B43504B2477M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Ripple Current :
1.6A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Impedance :
330mOhm
Capacitance :
470µF
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.6A @ 100Hz
Bulk
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
270mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43504B2477M62
EPCOS (TDK) B43504B2477M62
B43504 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.6A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead