B43504B2108M80
Mfr.Part #
B43504B2108M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height :
45mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.61A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.858 47.20mm
Impedance :
180mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Diameter :
30mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
1000µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Ripple Current :
2.61A
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated :
250V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Datasheets
B43504B2108M80
EPCOS (TDK) B43504B2108M80
B43504 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.61A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In