B43504A9826M60
Mfr.Part #
B43504A9826M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Impedance :
1.32Ohms
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Height :
30mm
B43504
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
22mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.07Ohm @ 100Hz
Ripple Current :
550mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
550mA @ 100Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Capacitance :
82µF
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43504A9826M60
EPCOS (TDK) B43504A9826M60
B43504 82μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 550mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In