B43504A9686M62
Mfr.Part #
B43504A9686M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Capacitance :
68µF
Height :
25mm
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
470mA @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.29Ohm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current :
470mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Impedance :
1.6Ohm
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43504A9686M62
B43504 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 470mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead