B43504A9686M000
Mfr.Part #
B43504A9686M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.29Ohm
Polarity :
POLARIZED
Package / Case :
Aluminum
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current :
470mA
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
25mm
Lead Pitch :
10mm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Material :
Aluminium
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Test Frequency :
100Hz
Radiation Hardening :
No
Length :
25mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Leakage Current :
0.38534mA
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
68µF
Pbfree Code :
yes
Diameter :
22mm
Life (Hours) :
3000 hours
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Datasheets
B43504A9686M000
EPCOS (TDK) B43504A9686M000
68μF Capacitor 20% Bulk 470mA 10mm Aluminum