B43504A9477M007
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504A9477M007
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
Number of Pins :
2
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated :
400V
Dissipation Factor :
0.15 %
Termination :
Snap in
Test Frequency :
100Hz
Ripple Current :
2A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
470µF
Length :
45mm
Diameter :
35mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
800 µm
Lead Pitch :
10mm
Impedance :
240mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Series :
B43504
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Datasheets
B43504A9477M007
EPCOS (TDK) B43504A9477M007
B43504 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In