B43504A9227M62
Mfr.Part #
B43504A9227M62
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Height - Seated (Max) :
1.850 (47.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Radial
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Ratings :
Package :
Bulk
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.12A
Bulk
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
46.99mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Capacitance :
220μF
Size / Dimension :
0.984 Dia (25.00mm)
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
45mm
Surface Mount Land Size :
Max Operating Temperature :
105°C
Voltage - Rated :
400V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.12A @ 100Hz
Product Status :
Active
Impedance :
500MOhm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm
Tolerance :
20%
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diameter :
25mm
Datasheets
B43504A9227M62
EPCOS (TDK) B43504A9227M62
B43504 220μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 1.12A 0.984 Dia (25.00mm) -40°C ~ 105°C Polar 10.0076mm Radial