B43504A9187M80
Mfr.Part #
B43504A9187M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Impedance :
610mOhm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
490mOhm @ 100Hz
Ripple Current :
980mA
Height :
40mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
980mA @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
400V
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
180µF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B43504A9187M80
EPCOS (TDK) B43504A9187M80
B43504 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 980mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In