B43504A9107M007
Mfr.Part #
B43504A9107M007
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Aluminum
Max Operating Temperature :
105°C
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
880mOhm
Length :
35mm
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
800 µm
Packaging :
Bulk
Termination :
Snap in
Test Frequency :
100Hz
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
400V
Diameter :
22mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Number of Pins :
2
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
10mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
100μF
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.50353mA
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
640mA
Datasheets
B43504A9107M007
100μF Capacitor 20% Bulk 640mA 10mm Aluminum