B43504A477M60
Mfr.Part #
B43504A477M60
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Ripple Current :
1.97A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm
Diameter :
35mm
Capacitance :
470µF
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
45mm
Height Seated (Max) :
46.99mm
Polarity :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
Voltage - Rated :
420V
Impedance :
340mOhm
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
Package / Case :
Radial
Datasheets
B43504A477M60
EPCOS (TDK) B43504A477M60
470μF Capacitor 20% 1.97A 10.0076mm Radial