B43504A397M60
Mfr.Part #
B43504A397M60
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
350mOhm
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
50mm
Ripple Current :
1.7A
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarity :
Polar
Capacitance :
390µF
Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Impedance :
410mOhm
Package / Case :
Radial
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
420V
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
30mm
Datasheets
B43504A397M60
EPCOS (TDK) B43504A397M60
390μF Capacitor 20% 1.7A 10.0076mm Radial