B43504A337M82
Mfr.Part #
B43504A337M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Series :
B43504
ESR (Equivalent Series Resistance) :
410mOhm @ 100Hz
Capacitance :
330µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated :
420V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
490mOhms
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
1.5A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.858 47.20mm
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Datasheets
B43504A337M82
EPCOS (TDK) B43504A337M82
B43504 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead