B43504A277M87
Mfr.Part #
B43504A277M87
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Snap in
Polarity :
Polar
Impedance :
590mOhm
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
1.3A
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Voltage - Rated :
420V
Height Seated (Max) :
42.1894mm
Diameter :
30mm
Height :
40mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
Capacitance :
270μF
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B43504A277M87
EPCOS (TDK) B43504A277M87
270μF Capacitor 20% 1.3A 10.0076mm Radial