B43504A277M82
Mfr.Part #
B43504A277M82
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500MOhm
Ripple Current :
1.3A
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Through Hole
Capacitance :
270μF
Lead Pitch :
10.0076mm
Termination :
Snap in
Polarity :
Polar
Impedance :
590mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
42.1894mm
Voltage - Rated :
420V
Height :
40mm
Package / Case :
Radial
Diameter :
30mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B43504A277M82
EPCOS (TDK) B43504A277M82
270μF Capacitor 20% 1.3A 10.0076mm Radial