B43504A2477M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504A2477M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Aluminum
Surface Mount :
No
Leakage Current :
1.06606mA
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Ripple Current :
1.6A
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Dissipation Factor :
0.15 %
Lead Diameter :
800 µm
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
3000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
280mOhm
Number of Pins :
2
Capacitance :
470µF
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100Hz
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Pitch :
10mm
Termination :
Snap in
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
20%
Datasheets
B43504A2477M000
EPCOS (TDK) B43504A2477M000
470μF Capacitor 20% Bulk 1.6A 10mm Aluminum