B43504A2397M82
Mfr.Part #
B43504A2397M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
390µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Height :
35mm
Polarization :
Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 100Hz
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Packaging :
Bulk
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Series :
B43504
Impedance :
400mOhm
Ripple Current :
1.4A
Tolerance :
±20%
Diameter :
25mm
Voltage - Rated :
250V
Termination :
Snap in
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43504A2397M82
EPCOS (TDK) B43504A2397M82
B43504 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.984Dia 25.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead