B43504A2277M002
Mfr.Part #
B43504A2277M002
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Ripple Current :
890mA
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
3000 hours
Dissipation Factor :
0.15 %
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Termination :
Snap in
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Operating Temperature :
105°C
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
22mm
Leakage Current :
0.7245mA
Tolerance :
20%
Capacitance :
270μF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
250V
Length :
30mm
Number of Pins :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Aluminum
Test Frequency :
100Hz
Lead Pitch :
10mm
Polarity :
POLARIZED
ESR (Equivalent Series Resistance) :
580mOhm
Datasheets
B43504A2277M002
270μF Capacitor 20% Bulk 890mA 10mm Aluminum