B43504A2128M002
Mfr.Part #
B43504A2128M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarization :
Polar
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
3.2A
Capacitance :
1200μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 100Hz
Life (Hours) :
3000 hours
Min Operating Temperature :
-40°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Diameter :
35mm
Series :
B43504
Datasheets
B43504A2128M002
EPCOS (TDK) B43504A2128M002
B43504 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead