B43504A2128M000
Mfr.Part #
B43504A2128M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Max Operating Temperature :
105°C
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10mm
Mounting Type :
Snap in
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated DC :
200V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
3.2A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
250V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
1200μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Diameter :
800 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.2A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Series :
B43504
Operating Temperature :
-40°C~105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
110mOhm @ 100Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B43504A2128M000
EPCOS (TDK) B43504A2128M000
B43504 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.2A 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In