B43504A157M82
Mfr.Part #
B43504A157M82
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
37.211mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm
Capacitance :
150µF
Impedance :
1.07Ohm
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
35mm
Ripple Current :
850mA
Diameter :
25mm
Through Hole
Polarity :
Polar
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
420V
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
20%
Datasheets
B43504A157M82
EPCOS (TDK) B43504A157M82
150μF Capacitor 20% 850mA 10.0076mm Radial