B43504A0337M002
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43504A0337M002
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Diameter :
30mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Polarity :
POLARIZED
Contact Plating :
Tin
Tan Delta :
0.2
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
420V
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
20%
Termination :
Snap in
Package / Case :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Length :
45mm
Leakage Current :
1.19621mA
Ripple Current :
1.5A
Capacitance :
330µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
410mOhm
Lead Diameter :
800 µm
Life (Hours) :
3000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B43504A0337M002
EPCOS (TDK) B43504A0337M002
330μF Capacitor 20% Bulk 1.5A Aluminum