B43501F2108M62
Mfr.Part #
B43501F2108M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current :
2.93A
Snap in
Factory Lead Time :
18 Weeks
Diameter :
30mm
Impedance :
130mOhm
Mount :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1000µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.93A @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Lead Pitch :
10.0076mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Height :
35mm
Series :
B43501
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43501F2108M62
EPCOS (TDK) B43501F2108M62
B43501 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.93A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead