B43501F2108M60
Mfr.Part #
B43501F2108M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Through Hole
Series :
B43501
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
2.93A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
35mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.93A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Life (Hours) :
10000 hours
Impedance :
130mOhm
Polarization :
Polar
Diameter :
30mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitance :
1000µF
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
B43501F2108M60
EPCOS (TDK) B43501F2108M60
B43501 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.93A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In