B43501E2227M87
Mfr.Part #
B43501E2227M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP
Diameter :
22mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
10000 hours
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Impedance :
580mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Height :
25mm
Ripple Current :
1.1A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
B43501
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Termination :
Snap in
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
220μF
Datasheets
B43501E2227M87
B43501 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In