B43501D5107M67
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43501D5107M67
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.33Ohm @ 100Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
830mA @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Diameter :
22mm
Height :
35mm
Capacitance :
100μF
Lead Pitch :
10.0076mm
Life (Hours) :
10000 hours
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
B43501
Impedance :
1.6Ohm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Snap in
Ripple Current :
830mA
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
B43501D5107M67
B43501 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 830mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In