B43501D2477M87
Mfr.Part #
B43501D2477M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height :
30mm
Series :
B43501
Ripple Current :
2A
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
10000 hours
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2A @ 100Hz
Impedance :
280mOhm
Capacitance :
470µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43501D2477M87
EPCOS (TDK) B43501D2477M87
B43501 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In