B43501D2227M000
Mfr.Part #
B43501D2227M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Tolerance :
20%
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Polarization :
Polar
Min Operating Temperature :
-40°C
Test Frequency :
100Hz
Ratings :
Voltage - Rated DC :
220V
Height - Seated (Max) :
1.063 (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
220μF
Ripple Current :
1.2A
Voltage - Rated :
250V
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 100Hz
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Package / Case :
Aluminum
Reference Standard :
IEC60384-4
Series :
B43501
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Diameter :
25mm
Max Operating Temperature :
85°C
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Number of Pins :
2
Size / Dimension :
0.984 Dia (25.00mm)
Lead Spacing :
0.394 (10.00mm)
Dissipation Factor :
0.15 %
Lead Pitch :
10mm
Packing Method :
Cardboard
Contact Plating :
Tin
Length :
25mm
Pbfree Code :
yes
Height :
25mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size :
Impedance :
580 mOhms
Polarity :
POLARIZED
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
B43501D2227M000
EPCOS (TDK) B43501D2227M000
B43501 220μF Capacitor 20% Bulk Through Hole 1.2A 0.984 Dia (25.00mm) -40°C ~ 85°C Polar 10mm Aluminum