B43501C9337M000
Mfr.Part #
B43501C9337M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Length :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
200mOhm
Polarity :
POLARIZED
Ripple Current :
1.88A
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
20%
Voltage - Rated DC :
400V
Number of Terminations :
2
Dissipation Factor :
0.15 %
Pbfree Code :
yes
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
Cardboard
Lead Pitch :
10mm
Capacitance :
330µF
JESD-609 Code :
e3
Lead Diameter :
800 µm
Number of Pins :
2
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
35mm
Leakage Current :
1.15619mA
Reference Standard :
IEC60384-4
Package / Case :
Aluminum
Test Frequency :
100Hz
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
B43501C9337M000
EPCOS (TDK) B43501C9337M000
330μF Capacitor 20% Bulk 1.88A 10mm Aluminum