B43501C5157M67
Mfr.Part #
B43501C5157M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Diameter :
25mm
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
Life (Hours) :
10000 hours
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Height :
35mm
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Snap in
Series :
B43501
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance :
1.07Ohm
Capacitance :
150µF
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
880mOhm @ 100Hz
Ripple Current :
1.1A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Datasheets
B43501C5157M67
EPCOS (TDK) B43501C5157M67
B43501 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In