B43501C2687M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43501C2687M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Aluminum
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
250V
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-40°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
25mm
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current :
2.59A
Test Frequency :
100Hz
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Reference Standard :
IEC60384-4
Package / Case :
Aluminum
Number of Terminations :
2
Life (Hours) :
10000 hours
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Bulk
Length :
45mm
Dissipation Factor :
0.15 %
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10mm
Polarity :
POLARIZED
Number of Pins :
2
Tolerance :
20%
Lead Diameter :
800 µm
Packing Method :
Cardboard
Capacitance :
680μF
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
B43501C2687M000
EPCOS (TDK) B43501C2687M000
680μF Capacitor 20% Bulk 2.59A 10mm Aluminum