B43501B9157M62
Mfr.Part #
B43501B9157M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Height :
25mm
Capacitance :
150µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
440mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Impedance :
710mOhm
Lead Pitch :
10.0076mm
Factory Lead Time :
28 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
1.1A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current :
1.1A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Diameter :
30mm
Datasheets
B43501B9157M62
EPCOS (TDK) B43501B9157M62
B43501 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.1A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead