B43501B5686M002
Mfr.Part #
B43501B5686M002
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lead Diameter :
800 µm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Diameter :
25mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
450V
Min Operating Temperature :
-25°C
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Capacitance :
68µF
Contact Plating :
Tin
Max Operating Temperature :
85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
660mA @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Length :
25mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.95Ohm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
2.35Ohms
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Ripple Current :
660mA
Voltage - Rated DC :
450V
Datasheets
B43501B5686M002
EPCOS (TDK) B43501B5686M002
B43501 68μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 660mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead